Uncategorized @tr

Mermer ve Doğal Taş Kullanımı ve Dekorasyondaki Yeri

Mermerler, yüzlerce yılda gelişen basınç ve jeolojik süreçlerin etkisiyle, kireç taşından oluşan kalkerli metamorfik kayalardır. Çeşitli minerallerin ve fosillerin varlığı mermerlerin farklı renklerde oluşmasını sağlar. Doğadan yaşam alanlarımıza kadar uzanan bu süreç ve gelişim bizleri bu malzemeyi kullanmaya ve sınırlarını genişletmeye sürekli teşvik ediyor. Her yeni blok, her yeni desen ve renk bizleri tekrardan büyülemeyi ve heyecanlandırmayı başarıyor.

Mermerin ilk ve başlıca kullanımı mimari ve heykeltıraşta olmuştur. Mermer, oldukça sağlam kristal yapıya ve gözenekliliğe sahip bir malzemedir. Kimyasal özellikleri nedeniyle farklı endüstrilerde de kullanılmaktadır.

 

Bu eşsiz malzeme yüzyıllardır en çok aranan doğal taşlardan biri. Michelangelo’nun David heykelinden, günümüzde evlerimizdeki sehpalara kadar birçok şeyi inşa etmek için kullanıldı. Yaşam alanlarında mermer gibi doğal bir güzelliğe sahip olma fikri bu malzemenin kullanım alanını daha da arttırdı.

 

Mutfak, Banyo ve Dış Mekanlarda Kullanımı

Mermer kullanım esnekliği ve güzelliği ile her mekânda kendine yer edinebilecek bir malzeme. Mutfak, banyo ya da dış mekanlarda kullanılabildiği gibi masa, sehpa ve dekoratif ürünlerde de bu eşsiz malzeme çoğu zaman baş rolde. Yaşam alanlarımızda mermer kullanmaya karar verdiğimizde bilmemiz gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus mermerin teknik ve estetik özelliklerinin kullanılacağı yere uygun olması ve doğru şekilde değerlendirilmesi olacaktır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu malzeme kendi doğasına aykırı olmadan yaşam alanlarına dahil edilmelidir.

 

Oldukça eski bir uygulama olan mermer mutfak tezgâhı hala çok tercih edilmektedir. Dayanıklı yapısı sebebiyle doğru bir malzeme gibi görünse de her zaman mutlu etmeyebilir. Özellikle açık renkli ve emiciliği yüksek mermerler mutfak tezgahında kullanıldığında tezgâhta oluşabilecek lekelerin sürekli temizlenmesi gerekecektir. Bu durum çoğu zaman pek pratik olmayacaktır. Ayrıca kullanılan mermerin yüksek sıcaklığa da dayanıklı olması gerekir. Günümüzde mermerin leke tutmasını ve çizilmesini engellemek için çeşitli yüzey işlemleri yapılmaktadır. Fakat bu uygulamalar çok pürüzsüz bir yüzey yarattığı için mermerin doğallığını kaybettirip seramik izlenimi verebilmektedir. Tercihe bağlı bir çözüm olarak kullanılabilir. Mutfak tezgahında diyabaz taşı yüksek sıcaklığa dayanıklı olması ve emiciliğinin daha az olması sayesinde oldukça tercih edilen bir malzemedir. Kumlu patinatolu ya da honlu gibi mat yüzey bitişleri kullanıldığında çizilmeler de en aza indirilebilmektedir.

 

Banyolarda mermer kullanımı da çok tercih edilen uygulamalardandır. Oldukça lüks ve şık olan bu malzeme doğallığıyla banyolarda sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak isteyenler için doğru bir seçimdir. Diyabaz taşından yapılmış bir lavabo tercih ederek doğayı banyonuza taşıyabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken unsur ise zeminde kullanılan mermerin cilalı, kaygan bir yüzey yerine mat bitişli bir yüzey olmasıdır. Cilalı bir yüzey tercih edilecekse oluşabilecek kazalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Dış mekanlarda da mermer tercih edilebilmektedir. Banyolarda olduğu gibi dış mekanlarda da mat yüzey bitişi kullanılması daha doğru bir seçim olacaktır. Diyabaz taşı dış mekanlarda ve bahçelerde çok doğru bir seçimdir. Doğa, toprak ve yeşil alanlarda eşsiz bir harmoni yakalayabileceğiniz bu özel taş uzun yıllar boyunca dayanıklılığı ve kullanışlı oluşuyla sizi memnun edecektir. Dış mekanlarda kullanılan mermer masaların çok fazla güneş ışığına maruz kalmayacak yerlerde konumlanması gerekir. Cilalı mermer yüzeyi güneş ışınlarından etkilenip solarak eşsiz desenlerini kaybedebilir.

 

Masa, Sehpa ve Dekoratif Ürünler

İç mekân tasarımında kullanılan mermer masa, sehpa ve dekoratif ürünlerle de mermeri yaşam alanlarınıza katabilirsiniz. Studio Mohs olarak öncelikli ürünlerimiz olan heykelsi mermer sehpalarımız bunun en iyi örneklerindendir. Tamamen mermerden oluşan sehpaların yanında ahşap, metal ve pirinç kullanılarak üretilmiş eşsiz ürünler de çok tercih edilmektedir. Kullanıldığı mekânda diğer unsurları sadeleştirerek mermer sehpa ve masaların güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Mekanlarda renkli malzeme tercihinizi mermerden yana kullanabilirsiniz. Mermerin ağır ve klasik bir hava yaratacağını düşünüyorsanız modern formda bir sehpa ya da ahşap ile kullanılmış sade bir yemek masası tercih edebilirsiniz. Yaşam alanınızda mermere yer vermek istiyor fakat daha az kullanmak istiyorsanız mermer dekoratif ürünler, servis tabakları, aydınlatmalar, objeler tercih edebilirsiniz.

Mermer, yaşam alanlarımızda sahip olabileceğimiz en güzel doğal malzemelerden biridir. Doğal süreçlerin ürettiği bu eşsiz malzemenin evlerimize ulaşmasını sağlayan mermer ocakçılığı ve üretimi ise özenle yürütülen oldukça zor bir iştir. Yaşam alanlarımıza ulaşan bu malzemenin geçtiği süreçlerin farkında olmak ve ona göre değerlendirmek gerekir. Bizler bu malzemenin değerini ve güzelliğini anladıkça hayatımızdaki yeri vazgeçilmez olacak, doğru kullandığımızda da uzun yıllar bizimle kalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir